fbpx
Praca

Praca nastolatków. Jak to działa?

video + podcast

Jak W PRAKTYCE wygląda praca nastolatków? Od strony prawnej reguluje ją Kodeks Pracy (dział 9. dotyczący pracy powyżej 16 r.ż. oraz artykuł art. 304-5, który mówi o młodszych dzieciach). Postanowiliśmy zadać najważniejsze pytania dotyczące pracy młodzieży osobie, która „przećwiczyła” cały proces w praktyce. Jedna z naszych trenerek, Agnieszka Otapowicz, prawniczka z wykształcenia jest mamą 2 pracujących synów. Podzieliła się swoją wiedzą przed kamerą i w podkaście.

Poniżej znajdziesz:

  • Zeszyt ćwiczeń z notatkami, pomysłami na metody poszukiwania pracy i prosto wyjaśnionymi pojęciami, których może potrzebować młody pracownik
  • Materiał video
    Gdzie synowie Agnieszki znaleźli prace? Jakie były ich doświadczenia? Kto podpisuje umowę o pracę – rodzic, czy nieletni? A kto rozlicza podatki?
  • Podcast z opowieścią o tym jak praca synów wyglądała z perspektywy rodzica.
Otapowicz
Agnieszka Otapowicz | coach, agentka nieruchomości
Udostępnij
Praca

Przygotowania:

Zanim rozpoczniesz kurs, pobierz materiały dodatkowe.

Zrobiliśmy za Ciebie notatki z lekcji (nie ma za co! 🙂 ) i dodaliśmy praktyczny słowniczek, by nikt nie zagiął Cię trudnymi słowami.

Lekcja 1. Oglądaj

Czas trwania filmu: 12 minut

Zobacz lekcję wideo dotyczącą sposobów legalnego zarabiania pieniędzy przez osoby nieletnie. Czy nastolatek może mieć firmę? Czy może zatrudnić się na Umowę o Pracę w kawiarni? Czy może sprzedawać biżuterię?

ODPOWIADAMY!

Masz doświadczenie i dorabiałeś/aś już sobie?

Napisz jak było na naszej Grupie lub wysyłając nam wiadomość na Messengerze.


Lekcja 2. Słuchaj

Czas trwania podcastu: 22:03

Jeśli temat zarabiania młodzieży Cię interesuje, zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy.

Próbujemy w niej ocenić, czy przygoda z pracą, jakiej doświadczyli synowie trenerki była dobrą decyzją, porównujemy różne typy prac, zastanawiamy się, czy w napiętym grafiku nastolatka jest miejsce na dorabianie i dowiadujemy się jak to się właściwie stało, że synowie Agnieszki trafili do popularnego serialu.

Miłego słuchania!

CZY NASTOLETNI PRACOWNIK MOŻE BYĆ LEPSZY OD DOROSŁEGO?

Jak myślisz? Podziel się swoją opinią!

Wasze przemyślenia możecie nam wysłać na Chacie z oznaczeniem #praca.

Trener:

Otapowicz
Agnieszka Otapowicz
coach, agentka nieruchomości

O mnie:

Mama 2 nastoletnich, pracujących synów, agentka nieruchomości (REcentrum Nieruchomości), trenerka, coach. Z wykształcenia prawnik, ukończyła studia podyplomowe z kierowania procesami edukacyjnymi w obszarze rewitalizacji, przedsiębiorczości, samorządności lokalnej. Pracuje z pasją i zaangażowaniem. Jako agentka nieruchomości – daje poczucie bezpieczeństwa, lojalnie reprezentuje interesy swoich klientów. Jako coach inspiruje, wzmacnia, towarzyszy w zmianie zachowań, nabywaniu nowych kompetencji. Jej pasją są góry i podróże, czeka na nią Mongolia i Tybet.

Inne zajęcia tego trenera